20 April, 2021

Hızlı Yemek Yemenin 6 Olumsuz Etkisi

Hızlı yemek yemenize neden olan unsurların başında yaşam tarzınız geliyor olabilir. Günlük koşuşturmalar, stres, uzun süren açlıklar gibi etkenler hızlı yemek yemenize sebep olur. Aynı zamanda yemek yerken size eşlik eden kişiler ve ortamlar büyük önem taşır. Yemek yerken acele etmeyin ve lokmalarınızı iyi çiğnemeye özen gösterin. Aksi takdirde, sağlığınızla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.

Hızlı Yemek Yemenin 6 Olumsuz Etkisi

1. Fast food çok yüksek bir enerji yoğunluğuna sahiptir. Tipik bir diyetten yaklaşık yüzde 65 daha yüksek ve önerilen sağlıklı diyetlerden iki kat daha yüksek. Enerji yoğunluğu, bir gıda maddesinin ağırlığına göre içerdiği kalori miktarını ifade eder. Yüksek enerji yoğunluğuna sahip gıdalar, sadece porsiyon boyutuna dayanan beynin iştah kontrol sistemlerini karıştırır.

2. Tıbbi Araştırma Konseyi İnsan Beslenme Merkezi ve Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan İngiliz araştırmacılar, McDonald’s veya KFC veya Burger King’de tekrar tekrar yemenin insanların kilo alma ve obez olma olasılığının daha yüksek olduğunu belirlediler. Çünkü fast food sadece geleneksel yiyeceklerden çok daha fazla kalori içermez, aynı zamanda normal iştah kontrol sistemlerini zayıflatır.

3. Büyük bir Mac ve patates kızartması yiyerek, vücut aynı miktarda makarna ve salata yerseniz, neredeyse iki kat daha fazla kalori tüketir. Fast Food restoranları, insanların sürekli reklamlarla ihtiyaç duyduklarından çok daha fazla kalori almasını sağlayarak obezite salgınını besler.

4. Fast food restoranlarından besin verileri kullanan McDonald’s, KFC ve Burger King menü öğeleri, yüksek enerji yoğunluklu yiyecekler yediğimizde porsiyon boyutunu azaltmadığımızı, böylece ihtiyacımızdan çok daha fazla kalori elde ettiğimizi keşfetti. Mevcut toplumumuz, yüksek enerji yoğunluğuna sahip gıdaları tanıma konusunda zayıf bir doğal yeteneğe sahiptir. Yiyecek alımı, porsiyonun büyüklüğüne göre değerlendirilir, ancak bir fast food yemeği, sağlıklı bir öğünün benzer boyuttaki bir kısmından çok daha fazla kalori içerir. Sonuç olarak hepimiz çok fazla yemek yemeye kandırılıyoruz.

5. İnsanlar düzenli porsiyon boyutlarında yemek yiyorlar, ancak yiyecekler yüksek enerji yoğunluğuna sahip olduklarından insanlar kilo alıyor. Evrimsel açıdan, insan iştahı düşük enerji yoğunluklu gıdalar için tasarlanmıştır. Bu yiyeceklerin hala diyet zımbaları olduğu dünyanın diğer bölgelerinde, obezite neredeyse yoktur. Vücudumuz asla Batı’da tüketilen yüksek enerjili yoğun gıdalarla başa çıkmak için tasarlanmamıştı. Obezitedeki büyük artışa katkıda bulunan fast foodların önemli bir nedeni budur.

6. Bir başka gerçek, fast food’un insanların kalp krizi geçirebilecek tıkanmış arter riskini hızlandırabilmesidir. San Francisco’daki Gaziler İdaresi Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar, oksitlenmiş yağ adı verilen belirli bir yağ türünün arterlerde plak oluşumunu hızlandırabildiğini gösterdiler. Hamburger, pizza ve patates kızartması gibi birçok fast food türü okside yağ ile yüklenir. Sonuç, fast food yemeklerinin doymuş yağ ve düşük kaliteli karbonhidratlar, beyaz ekmek ve çok miktarda soda içermesidir. Vücudumuz lif ve daha sağlıklı yağ türlerine ihtiyaç duyar. Fast food, sağlıklı bir vücut için önerilenin tam tersi bir diyet modelini temsil eder.

Yavaş yiyen şişmanlamıyor

Japon bilim insanlarına göre yemeği yavaş yemek kilo alma riskini düşürüyor. Yavaş yiyen daha çabuk doyuyor.

Yavaş yemek şişmanlamaya karşı koruyor, aceleyle yenen yemek ise hastalık derecesinde kilo aldırıyor. Japon uzmanların 60 bin kişi üzerinde yaptıkları araştırma bu sonucu ortaya koydu. ‘British Medical Journal’ dergisinde yayınlanan araştırmayla ilgili haberde yemeği yavaş yiyenlerde şişmanlığın yol açtığı şeker, kalp ve kanser hastalıklarının daha az görüldüğü belirtiliyor. Aynı zamanda yemek aralarında atıştırma yapmamak ve akşam yemeğini yatmadan en az iki saat önce yemek de kilo almayı önleyebiliyor.

Yemek yeme hızıyla ilgili ilk kapsamlı araştırmanın akla yatan sonuçlara vardığını belirten Alman beslenme uzmanı Stefan Kabisch ancak yavaş yemek yemenin olumlu etkilerini şüpheyle karşılamak gerektiğini söylüyor. Anketlerdeki verilerin sağlıkla ilgili diğer etmenlerden de olumlu etkilenebildiğini, ancak bunun araştırmada ayrıca belirtilmediğini kaydeden Alman uzman, hangi yemeklerin yendiği ve ankete katılanların spor yapıp yapmadıkları hakkında herhangi bir bilgi bulunmadığına dikkat çekiyor.

Hızlı Yemek Yemeyi Nasıl Önleyebilirsiniz?

Görüldüğü üzere hızlı yemek yemek ciddi sindirim ve bağırsak problemlerine neden olabilir. Bu nedenle bu kötü yeme alışkanlığı mutlaka terk edilmelidir. Peki, hızlı yemek yemek nasıl önlenir? İşte bazı tavsiyeler:

  • Ayakta yemek yemeyin. Yemeğinizi mutlaka oturarak ve masada yiyin, bu sayede daha yavaş yemek yiyebilirsiniz.
  • TV karşısında veya bir şeylerle meşgulken yemek yemeyin. Bu, fark etmeden hızlı yemek yemenize neden olabilir. Yemek yerken ortamın sakin olmasına ve yemeğe odaklanmaya dikkat edin.
  • Bazen yalnız yemek yemek hızlı yeme alışkanlığını tetikleyebilir. Eğer siz de böyle olduğunu düşünüyorsanız başkalarıyla yemek yemeyi deneyin.
  • Yemek sırasında düşük kalorili ve sağlıklı içecekler tüketin.
  • Yemeğinizden bir kaşık aldıktan sonra kaşığı bırakın ve yemeği tamamen çiğneyin; ondan sonra yutun.
  • Çiğneme süresi uzun olan ve lif bakımından zengin besinler sizi yavaş yemeye teşvik edebilir.
  • Yemek yerken 30 saniyelik kısa molalar verin. Bu, tokluk hissinin doğru zamanda beyninize ulaşmasını sağlayabilir.
  • Uzun süreler aç kalmayın. Çünkü bu sebepten daha hızlı yeme eğilimi içerisine girebilirsiniz.
  • Yemek sırasında size eşlik eden kişilerle sohbet edin. Bu sayede yeme hızınız azalacak ve yemekten de keyif alacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir