5 March, 2024

 Obez İnsanların İnandığı 10 Mit ve Bunların Üstesinden Gelmek

Doktor olmak ve 20 yılı aşkın bir süredir insanlarla çalışmak, sağlıklı olmalarına yardımcı olmaya çalışmak bana obezite üzerine farklı bakış açısı . Sanırım kitaptaki her bahaneyi duydum. Bu nedenle, artık insanlara ne duymak istediklerini anlatmıyorum, aksine onlara gerçeği söylüyorum.

Gerçek, aşırı yeme sebebini bularak başlar. Kendi kişisel nedeniniz herkesten farklı olabilir. Obezite ile uğraşırken neden aşırı kilolu olduğunuzu anlamak önemlidir. Bu konuyla ilgilenmezseniz, kilo verme çabalarınızda başarılı olmazsınız.

Bir durumda, bir kadın bana diyabet ilaçlarından kurtulmak istediğini söylemeye geldi, çünkü tüm enerjisini aldılar. 250 kilodan fazla olduğu için yağın hedefine ulaşmasını engelleyeceğini ve bununla başa çıkmamız gerektiğini söyledim. Bir yıldan fazla bir süre boyunca her iki haftada bir sadakatle geldi, ancak tek bir kilo vermedi. Önerdiğim her şeyi yaptığını söyledi, ama sadece işe yaramadı. Sonunda, hayal kırıklığı içinde başımı ellerime bıraktım ve kendime daha çok, “Neden kilo vermiyorsun?” Diye sordum. Çekingen bir şekilde, “Çünkü istemiyorum.” Başladım, “Neden olmasın?” Televizyonda yüz kilo kaybeden bir adam gördüğünü ve cildinin kollarından, bacaklarından ve karnından sarktığını gösterdiler. “Ben öyle görünmek istemiyorum!” gözyaşlarına boğuldu.

Günde 500 kalorilik bir diyetle kilo vermeyen başka bir kadın, insanları uzak tutmak için yağ tutmasını önerdi. “İnsanlara yaklaşmak istemiyorum ve incinme riski var ve yağ mesafemi korumanın çok etkili bir yoludur.” Buna ailesi ve arkadaşları da dahildi. Duygusal korkuları nedeniyle yıllar boyunca çoklu diyetler konusundaki çabalarını sabote ediyordu.

Yıllar içinde obez insanların sağlıklı olmalarını engellediğine inandıkları en yaygın mitlerden bazılarını topladım. Birçoğu medyada ve hatta doktorlar tarafından lanse ediliyor!

1. Egzersiz sizi sıska yapabilir.

Bu çok büyük. Eğer bu doğru olsaydı, Sumo güreşçileri zayıf olurdu. Bütün gün, her gün egzersiz yaparlar ve günde altı binden fazla kalori aldıkları için yüz kilodan fazla yağ tutabilirler. Geceleri büyük öğünlerini yiyor ve kilolarını koruyorlar. Birçoğu istediklerini yiyebileceklerine ve sadece “kalori yakmak” ve kilo alımını önlemek için daha fazla egzersiz yapabileceğine inanıyor. Bize bir kalorinin kalori olduğu ve

(içinde kalori) – (dışarı kalori) = (sabit ağırlık)

Doğru değil! Eğer alımınızı engellemezseniz, egzersiz aslında sizi daha verimli hale getirebilir ve daha fazla yağ birikmesine neden olabilir . Beni yanlış anlamayın, egzersiz sağlığı ve gücü korumak için önemlidir, ancak sadece egzersiz yaparak yağ kaybedebileceğiniz efsanesine inanmayın.

2. Daha az yağ yemek kilo kaybına neden olur.

Bir diğer yaygın efsane, az yağlı diyetlerin kilo kaybına neden olmasıdır. Bu fikir otuz yıl önce başlatıldı ve tüm toplum üzerinde bir deney yapılmasına izin verdi. İnsanlar daha az yağ yedikçe daha fazla karbonhidrat yerler. Aslında, 1970’lerin şeker tüketimi yılda kişi başına yaklaşık 30 kilodan dramatik bir şekilde arttığından beri, şimdiye kadar ortalama bir Amerikalı her yıl şekerdeki ağırlığını yiyor! Bu diyabetin yanı sıra obezite salgınına neden oldu. Nüfusun% 60’ından fazlası aşırı kiloludur ve tüm popülasyonun yaklaşık beşte biri diyabetik veya diyabetiktir! Az yağlı diyetler vücut yağını düşürmez.

3. Düşük tiroid kilo almaya neden olur.

Tiroid sorunu” nedeniyle hala fazla kilolu olduklarına inanan çok sayıda insan beni şaşırtıyor. 1980’lerde insanlara yüksek dozda tiroid hormonu veren kilo kaybı için klinikler şaşırtıcı derecede başarısız oldu. Tiroidin kilo üzerindeki etkileri üzerine yapılan birçok çalışma bir bağlantı bulamadı – ve efsane devam ediyor. Bu efsaneyi sürdüren, insanlara “Bu senin hatan değil, senin tiroidin” diyen birçok tıp doktoru ve diğer uygulayıcılar var. Daha sonra bunlara tiroid hormonları verilir, ancak kilo vermezler.

4. Tartıya bakmayın!

İnsanlar ofis personelimin onları tartmasına izin vermeyi reddettiğinde, daha derin bir sorun olduğunu biliyorum. Bunlar, nerede olmak istediklerini bilmek istedikleri yere bakmak istemeyen insanlar. Kilo vermediklerini, çabaları boşa giderse, cesaretlerinin kırılacağını düşünüyorlar. Kilo vermeye çalışırken ölçeğe bakmamak, uçağa binmek ve pilotun “Nereye gittiğimizden emin değiliz ve yakıt göstergemizin” Bu yüzden çalışıyoruz, sadece ne olacağını göreceğiz. “Seni bilmiyorum, ama o uçaktan hemen ineceğim! İnsanların ne kadar ağır olduklarını bilmek istememelerinin gerçek nedenini buluyorum çünkü onlar yapmaları gerekenleri hissetmediklerini biliyorlar ve hatırlatma istemiyorlar. Çabalarınızın işe yarayıp yaramadığını belirlemek için ilerlemeyi ölçmenin bir yoluna sahip olmalısınız. Kilo, sağlığın en iyi ölçümü değildir, ancak iyileşmenin iyi bir göstergesidir. Sağlıklı olmak konusunda ciddiyseniz, kendinizi her gün tartmak ve yazmak iyi bir fikirdir.

5. Diyet hapları kilo vermenize yardımcı olur.

Geçen hafta ofisimde on yıl önce diyet hapları alan, hafıza, odak ve kilo problemlerine neden olan bir kadın vardı. Halen beyin fonksiyon bozukluğunun yanı sıra obezitenin etkilerini hissediyor. “Haplar ağırlığı korumak için çalıştı.” Bana, “Ama beynimle ilgili tüm bu problemlerden daha çok şişman olmayı tercih ederim!” Dedi. Pek çok diyet hapı istemeye geldim, ancak diyet hapları üzerinde yapılan tüm çalışmalar uzun süreli bir kazançla kısa süreli kilo kaybı gösteriyor. Dahası, beyin fonksiyon bozukluğuna neden olurlar. Neden hala kullanılıyorlar? Kamu talebi yüzünden. İnsanlar aslında sağlıklarına zarar veren ilaçlarla sağlıklı görünmeye çalışıyorlar. İnan bana, diyet hapları, reçetesiz veya reçeteli kilolu olmanın cevabı değildir.

6. Diyet, bir obezite sorununun çözümüdür.

1880’lerde Mark Twain, “Sigarayı bırakmak kolay, bin kere yaptım!” Ben sadece kısa süreli kilo kaybı ile “bin” diyet denedim birçok kişi var. Diyet kitaplarının sayısı buradan aya kadar istiflenebilir ve her hafta birkaç tane daha çıkar. Diyet neredeyse yüz yıldır ulusal bir takıntı oldu! İronik olarak, bu süre zarfında insanlar daha şişman ve şişman hale geldi. “Diyet koşu bandından” çıkmak, geçici olanlar yerine kalıcı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak anlamına gelir. “Diyet yapmak” yerine yaşamınızın geri kalanında yaşamak için kurallar koymanız gerekebilir. Bu kurallar bütün yiyecekleri yemeyi, işlenmiş yiyeceklerden kaçınmayı, sabahları daha fazla ve geceleri daha az yemeyi, atıştırmalıkları sınırlamayı ve sadece su içmeyi içermelidir. Tüm bunlar zevkinize ve yaşam tarzınıza göre değiştirilecektir.

7. Zayıf insanlar daha fazla iradeye sahiptir.

Zayıf kalan çoğu insan buna karar verir. Evet, hayattaki her kazançta olduğu gibi bir değişiklik gerektirir, ancak biraz bilgi çok yardımcı olur. Sağlıklı olmanın ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanın ne anlama geldiğini araştırmaya başlayın. Hayat fedakarlık ile ilgilidir ve her gün ya sağlığımızı ya da zevkimizi feda etmek için seçmeliyiz, ikisine de sahip olamayız. Bu sadece yiyecek alanında değil, herkesin hayatının bir parçası. Bu sorunu tütün, uyuşturucu, alkol, cinsiyet, para, stres ve insanların sahip olduğu her türlü arzu ile buluyorum. Herkes kendi tat tomurcuklarına o kadar bağlı değildir ki, herkes tütün içmeyi veya kahve içmeyi sevmez gibi kilo alır.

İrade gücüne ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bir bağımlılığınız var. Bir bağımlılığın üstesinden gelmenin tek yolu Tanrı’nın yardımıdır. Birden fazla çalışma, başka herhangi bir yolun en iyi ihtimalle geçici olduğunu kanıtlamıştır. Bu durumlarda, dua herhangi bir kilo verme programının önemli bir parçasıdır.

8. Oruç sizin için kötüdür.

Herkesin yapabileceği en sağlıklı şey, özellikle de aşırı kilolu ise, oruç tutmaktır. Solucanlar, örümcekler ve maya, kediler, sıçanlar ve maymunlar da dahil olmak üzere her hayvan türü üzerinde yapılan çoklu çalışmalar, hızlı olanlarda daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam göstermiştir. Her gün oruç tutan maymunlar, günlük beslenen meslektaşlarına göre daha sağlıklı yaşarlar. Orucun canlandırıcı gücünü övünebilecek hiçbir besin, yiyecek, hap veya meyve suyu yoktur. Kilo kaybı için faydalar muazzamdır. Kilo gelir – günde yaklaşık bir kilo – açlık ve istek kaybolur, mide küçülür, sindirim sistemi daha etkilidir ve ağırlık kolayca geri gelmez. Oruç, metabolizmanız için “sıfırlama düğmesi” dir.

İskoçya’da 470 kilodan fazla olan bir adam doktoruna gitti ve 180 kilo almak istediğini söyledi. Doktor, “Yemeyi bırak” dedi, böylece adam yaptı. Sadece su içmeye ve vitamin ve elektrolit (tuz, potasyum, mineraller) hapı almaya başladı. Bir yıl 18 gün yemekten sonra 180 kilo ağırlığındaydı. Mantıklı bir şekilde yemeye başladı ve dokuz yıl sonra hala 180 kilo ağırlığındaydı.

Sadece bir gün sadece su içmekle başlayabilirsiniz. Bazen yağ yakıcı metabolizmanıza başlamak bir hafta kadar sürebilir. Hipoglisemi veya düşük kan şekeri konusunda dikkatli olun. Baş ağrısı, halsizlik veya soğuk terleme durumunda bazı çiğ badem havuçlarına sahip olmak isteyebilirsiniz. Oruç hakkında birçok iyi kitap var. Bu en sağlıklı beslenme değişikliği ile ilgili herhangi bir deneyiminiz yoksa bilgi almanızı tavsiye ederim.

9. Yüksek besin içeren ve düşük kalorili yiyecekler pahalıdır!

Tabii ki, ons-ons, organik gıdaların pestisitlerde boğulmuş olanlardan daha pahalı olduğunu ve hazır gıdaların katkısız meslektaşlarından daha az maliyetli olduğunu göreceksiniz, ancak bu tüm resim değil. Haftada iki kez daha az miktarda otla beslenen et veya vahşi yakalanmış balık yemek ve paketlenmiş atıştırmalıklar yerine organik meyve ve sebzelere sahip olmak aslında daha ucuzdur. Besleyici yiyecekler yiyen insanlar aç olmadıklarında yemek yemezken, atıştırmalık yiyecekler lezzet için yenir ve açlık önemli değildir. Bu yüzden insanlar atıştırmalık yiyeceklerde şişmanlıyorlar. Dahası, evinizde yiyecek hazırlamak, restoranlara gittiğinizde çok para kazandıracaktır. Ortalama bir Amerikalı haftada beş kez bir restoranda yiyor. Bu, evden yiyecek getirmekten önemli ölçüde daha pahalıdır – ve daha besleyicidir.

10. İstediğiniz her şeyi yiyebilir ve yine de kilo verebilirsiniz.

İnsanlara genellikle kendi pastalarını yiyip yiyebilecekleri söylenir! Uzun yıllar boyunca bunu denedikten sonra insanlar bu aldatmaca yakalamak olacağını düşünürdüm. Bunlar insanlara ne duymak istediklerini anlatıyor. Bu insan metabolizmasındaki yalanların en büyük yalandır. Gerçek şu ki, gıdadan ödün vermeden sağlıklı olmanın bir yolu yoktur. Çoğunlukla, tat yerine beslenmek için yemeye başlamak için düşüncemizi değiştirmeliyiz. Zamanla, besleyici gıdalar daha lezzetli hale gelir ve tasarlanan gıdalar bulantı haline gelir.

“Ben neredeyse hiç bir şey yemiyorum ve hala kilo alıyorum.” Kilolu, genç bir kadın gözyaşlarını açıklar. Son birkaç hafta boyunca diyetini yazmıştı – her şey – ve günde yaklaşık 1200 Kalori (ortalama neredeyse 3000) tüm yiyecekleri yediğini ve gerçekten kilo aldığını doğrulayabiliyordu. Bununla birlikte, diyet kaydından, çok fazla meyve yediğini ve şekere duyarlı bir metabolizmaya sahip olduğunu bulduk, bu onun kilo almasını sağladı. Biz yemek ve yerine fındık, kereviz ve salatalık arasında meyve çıkardı ve o ergenlik hit beri ilk kez kilo vermeye başladı! Ancak, meyve gibi sağlıklı ve doğal şekerler de dahil olmak üzere tüm tatlı şeylerin feda edilmesini gerektiriyordu.

Hastalarımdan bir diğeri diyet hapı aramaya geldi. Riskleri ve faydaları açıkladım ve “Buna değmez! Bunun yerine ne yapabilirim?” Dedi. Ona yukarıdaki efsaneleri anlattım ve sonra sağlıklı bir vücudu geliştirme ilkelerini açıkladım. Birkaç ay sonra geri döndü ve onu hiç tanımadım çünkü güzel bir figürü vardı! Ona nasıl yaptığını sordum ve “Sadece söylediklerini yaptım. Kolay bir çıkış yolu olmasaydı, diyetimi değiştirmek zorunda kalacağımıza” karar verdim.

Kilo vermenin 10 gerçek kuralı basittir ve herkes bunları bilir:

1. Her şey yemek hakkında! İşlenmiş gıdaları, özellikle kimyasal katkıları olanları yemeyin: renkler, tatlar, tatlandırıcılar veya koruyucular.

2. Sadece bütün yiyecekleri, özellikle çok sayıda yeşil sebzeyi yiyin.

3. Küçük porsiyonlar yiyin.

4. Hızlı ayda bir gün.

5. Şekeri her formda sınırlayın. Buna meyve ve meyve suları gibi “doğal” şekerler dahildir.

6. Sadece saf su için.

7. Mümkün olduğunca çiğ, taze, organik yiyecekler yiyin.

8. Çim beslemeli, serbest gezinen et ve süt ürünlerini alın ve az miktarda yiyin.

9. Restoranlardan kaçının.

10. Baharat kullanın

Bu ilkeler cephaneliğinizde, yağa karşı savaşı kazanabilirsin , sağlıklı olun ve gerçekten uzun ve mutlu bir yaşam sürün.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Raih maxwin dengan bet kecil 100 perak cuma di slot bet 100 yang memastikan kemenanganmu main slot hari ini, Jadi pemenang hanya dengan bet 100 rupiah.

Eksplorasi keseruan di situs judi terpercaya slot joker123 gaming dan tembak ikan online. Keberuntungan menanti anda dalam setiap putaran! Daftar sekarang.

Jangan lewatkan kesempatan maxwin di situs slot mahjong ways 2. Bergabunglah sekarang dan nikmati serunya permainan mahjong slot dengan fitur yang canggih!

Slot Qris memperkenalkan deposit via QRIS, memudahkan, cepat, dan aman.

MAUSLOT menyediakan daftar situs slot gacor hari ini pragmatic play dan demo slot terpercaya. Temukan keberuntungan kamu dengan beragam opsi game eksklusif.