25 July, 2021

Pizza deneyi, vücudun kalori ile şaşırtıcı derecede iyi başa çıktığını gösteriyor

Katılımcıların ‘tok’ hissettikten sonra pizza yemelerini ve bunun vücut üzerinde ne gibi ani etkilere sahip olduğunu test etmek için dahil edilen yeni bir çalışma, metabolizmamızın aşırı hoşgörü ile başa çıkmada şaşırtıcı derecede iyi olduğunu buldu.

Bath Üniversitesi Beslenme, Egzersiz ve Metabolizma Merkezi’nden araştırmacılar, normal yemenin etkilerini (yani ‘rahatça doyana kadar yiyin’) maksimum yeme (yani ‘başka bir ısırığı yönetemeyene kadar yiyin’) ile karşılaştırdılar.

Denemeye gönüllü olan genç, sağlıklı erkeklerin (22-37 yaş arası) normal sınırlarının ötesine geçerken neredeyse iki kat daha fazla pizza tükettiğini, kalori alımlarını iki katına çıkardıklarını, ancak dikkat çekici bir şekilde besin miktarını içeride tutmayı başardıklarını buldular. normal aralıkta kan dolaşımı.

Araştırmacılar, bunun, sağlıklı bir kişinin ara sıra aşırı düşkünlüğünün metabolik kontrolü kaybetme açısından acil, olumsuz sonuçların olmadığını gösterdiğini söylüyor. Bununla birlikte, uzun süreli aşırı yeme riskleri konusunda uyarırlar.

Baş araştırmacı Aaron Hengist şunları söyledi: “Hepimiz obezite, tip II diyabet ve kardiyovasküler hastalık söz konusu olduğunda gıdaya aşırı düşkünlüğün uzun vadeli risklerini biliyoruz, ancak ‘yiyebileceğiniz her şey’ acil etkilerinden bazıları hakkında çok daha az şey biliyoruz. ‘vücutta yer alır. Bulgularımız, vücudun aşırı ve ani bir kalori fazlalığıyla karşı karşıya kaldığında gerçekten çok iyi başa çıktığını gösteriyor. Sağlıklı insanlar’ tam ‘iki kat daha fazla yiyebilir ve bu büyük başlangıç ​​enerji fazlasıyla etkili bir şekilde başa çıkabilir. ”

Çalışmada, yiyebildiğin kadar ye denemesindeki ortalama kalori alımı, kabaca bir buçuk büyük pizza olan 3000 kcal’in üzerindeydi. Bununla birlikte, bu çok çeşitliydi, bazı kişiler tek seferde iki buçuk büyük pizzayı tüketebiliyordu.

Bu, bir günde kalori alımı için standart yetişkin kurallarının çok ötesindedir (bir öğün bırakın) – ve ABD’li olimpiyat yüzücü Michael Phelps’in kahvaltıda yediğini bildirdiğinden çok daha fazla kalori.

Sonuçlar, maksimum yedikten sonra şunu göstermektedir:

  • Kan şekeri (glikoz) seviyeleri normal bir yemekten sonra olduğundan daha yüksek değildi.
  • Kandaki insülin miktarı normalden% 50 daha yüksekti (bu hormon vücut tarafından kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için salınır).
  • Kan lipidleri (trigliseritler ve esterleşmemiş yağ asitleri), iki katından fazla yağ tüketmelerine rağmen sadece biraz daha yüksekti. Bu ilginç çünkü önceki araştırmalar, düşük ila orta miktarda yağ tüketildiğinde kan lipidlerinin orantılı olarak arttığını göstermişti.
  • İnsülin salgılanmasını uyarmak ve tokluk hissini arttırmak için bağırsak tarafından salınan hormonlar en çok aşırı yemekle değiştirildi (örn. GLP-1 ve peptid YY).

Çalışma ayrıca denemeler boyunca iştah ve ruh halini de inceledi:

– En fazla yedikten dört saat sonra, katılımcılar uykulu / uyuşuk hissettiler ve tatlı yiyecekler dahil başka bir şey yemek istemediklerini bildirdiler. Bu şaşırtıcıydı çünkü beyindeki ödül merkezleri genellikle yiyeceğe özgüdür, bu nedenle pizza yemenin tatlı yiyeceklere olan isteği değiştirmesi beklenmeyebilir – bu yüzden her zaman tatlı için yeriniz olabilir.

Çalışmayı denetleyen Profesör James Betts şunları ekledi: “İnsanların genellikle ihtiyaçlarının ötesinde yemek yediklerini biliyoruz, bu yüzden çoğumuz vücut ağırlığımızı yönetmek için mücadele ediyoruz. Bu nedenle, daha önce hiçbir araştırmanın maksimum kapasiteyi ölçmemiş olması şaşırtıcıdır. İnsan vücudunun bu zorluğa nasıl tepki verdiğini anlamak için tek bir öğünde yemek yemek.

“Bu çalışma, insanların bize ‘tok’ hissettirmek için ihtiyaç duyulandan iki kat daha fazla yemek yiyebildiklerini, ancak vücudumuzun büyük bir öğünde aşırı diyet besinleri verilmesine iyi adapte olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle, bu testte test edilenler çalışma, pizza yeme mücadelesi sırasında yedikleri besinleri verimli bir şekilde kullanabildiler veya depolayabildiler, öyle ki kanlarındaki şeker ve yağ seviyeleri, yarı yemek yediklerinden çok daha yüksek değildi.

“Aşırı yemenin temel sorunu, vücudumuza (yağ şeklinde) daha fazla depolanmış enerji katmasıdır; bu, günden güne fazla yemek yerseniz obezite ile sonuçlanabilir. Bununla birlikte, bu çalışma, başka türlü sağlıklı bir kişinin ara sıra aşırı beslendiğini gösteriyor örneğin büyük bir açık büfe yemek ya da Noel öğle yemeği yemek, o zaman metabolik kontrolü kaybetme açısından anlık olumsuz sonuçlar yoktur. ”

Araştırmacılar, çalışmalarının sağlıklı genç erkeklerden oluştuğunu kabul ediyorlar, bu nedenle benzer etkilerin kadınlarda ve aşırı kilolu ve yaşlı popülasyonlarda görülüp görülmediğini araştırmayı planlıyorlar.

Hikaye Kaynağı:

Kaynak: Bath Üniversitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir