20 April, 2021

Bu çalışma, yaşlı nüfus üzerindeki düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı diyet etkisine odaklanıyor

Yayınlanan yeni bir çalışma Beslenme ve Metabolizma, Alabama Üniversitesi’nden Birmingham Nutrition Obesity Research Center’daki araştırmacılar, sekiz haftalık, çok düşük karbonhidratlı diyete yanıt olarak vücut kompozisyonunda, yağ dağılımında ve metabolik sağlıkta iyileşmeler gözlemledi.

Obezitesi olan yaşlı yetişkinler, Tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi kardiyometabolik hastalık geliştirme açısından özellikle yüksek risk altındadır. Toplam yağ kütlesinden ziyade, karın boşluğu ve iskelet kası gibi belirli bölgelerde yağ birikmesi, bu en büyük hastalık gelişimi riskini sağlayabilir.

Çalışmanın baş yazarı, UAB Beslenme Bilimleri Bölümü’nde yardımcı doçent olan Amy Goss, Ph.D., RDN’dir. Goss, ekibinin çok düşük karbonhidrat veya VLCD, yüksek yağlı bir diyetin bu yağ depolarını tüketip tüketmeyeceğini ve obezitesi olan yaşlı yetişkinlerde kasıtlı kalori kısıtlaması olmadan yağsız kitleyi koruyup koruyamayacağını belirlemeyi ve böylece kardiyometabolik hastalıklarla ilgili sonuçları iyileştirmeyi amaçladığını söylüyor. insülin duyarlılığı ve lipit profili.

Goss, “Sekiz haftalık müdahaleden sonra, kilo koruyan bir diyet tüketme önerisine rağmen, çok düşük karbonhidratlı diyet tüketen grup, kontrol diyet grubuna göre daha fazla kilo ve toplam yağ kütlesi kaybetti” dedi.

Yumurta tüketimi VLCD reçetesinin önemli bir parçasıydı. Goss ve ekibi, bu diyet grubundaki katılımcılara yumurta sağladı ve onlardan günde en az üç tane tüketmelerini istedi.

“Yumurtalar bu çalışmanın bir parçası olsa da, bulgularımızın günlük yumurta tüketiminin bir sonucu olduğu sonucuna varamayız; ancak bence bütün yumurtaların, olumsuz bir şekilde etkilenmeden sağlıklı bir şekilde diyete dahil edilebileceği sonucuna varabiliriz. yaşlı yetişkinlerde kan kolesterolü “dedi.

İki grup arasında kaybedilen yağdaki birincil fark, karın boşluğu ve iskelet kası depolarından kaynaklandı.

Goss, “Ayrıca, genel lipid profilinde, azalmış kardiyovasküler hastalık riskini yansıtan önemli gelişmeler bulduk” dedi. Ayrıca, insülin duyarlılığı, çok düşük karbonhidratlı diyete yanıt olarak arttı ve Tip 2 diyabet riskinin azaldığını yansıtıyor. Genel olarak, sekiz haftalık, çok düşük karbonhidratlı bir diyete yanıt olarak vücut kompozisyonunda, yağ dağılımında ve metabolik sağlıkta iyileşmeler gözlemledik. . ”

Diyabet üzerindeki VLCD etkisi

Goss, VLCD’lerin Tip 2 diyabet, obezite ve alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı gibi birçok durum için tedavi edici bir seçenek olduğunu söylüyor.

“Bu çalışma, obezite sorunu yaşayan 70’li yaşlarındaki yaşlı yetişkinler için güvenli ve tedavi edici bir seçenek olabileceğini göstermek için önceki araştırmayı genişletiyor” dedi. “Bu, yaşlı yetişkinlerde VLCD’ye yanıt olarak kilo kaybı sırasında iskelet kasını korurken ‘metabolik olarak zararlı’ yağ depolarının tükendiğini gösteren ilk çalışmadır.”

Goss, genç popülasyonlarda çok düşük karbonhidratlı diyetin faydaları hakkında oldukça fazla kanıt olduğunu ekliyor ve bu çalışma, 65 yaşından büyük yetişkinlerde obezite ile ilgili sonuçları iyileştirmek için bu diyet yaklaşımını ilk test edenlerden biri oldu – – diğer hastalıklar açısından özellikle yüksek risk altında olan ve yaşla birlikte fonksiyonel düşüşü önlemek veya geciktirmek için iskelet kası kütlesini korurken sağlığı iyileştirmek için terapötik müdahalelere ihtiyaç duyan bir popülasyon

İyi mi yoksa kötü bir yumurta mı?

Goss, “Tarihsel olarak, yumurtalar, 1968’de Amerikan Kalp Derneği tarafından belirlenen yumurta tüketimiyle ilgili beslenme yönergelerinden başlayarak kötü bir rap aldı” dedi. “Her hafta en fazla üç yumurta tüketilmemesi tavsiye edildi.”

Goss, endişenin yumurta sarısının kolesterol ve doymuş yağ içeriğinden kaynaklandığını ekliyor. O zamandan beri, bu öneriler gevşedi çünkü daha yeni araştırmalar diyet kolesterolünün kan kolesterolü üzerindeki ihmal edilebilir etkisini gösterdi. Ve sadece bu ay, Beslenme Rehberi Danışma Komitesi, hamile ve emziren kadınlar da dahil olmak üzere yaşam süresi boyunca yumurta tüketimini artırmak ve ayrıca bebekler ve küçük çocuklar için ilk yiyecek olarak tavsiyelerde bulundu.

“Diyet Yönergeleri Komitesi için bu tarihsel ilk, yumurtaların zengin bir protein, kolin, B12, selenyum, D vitamini ve büyüme ve gelişme için hayati önem taşıyan diğer besinlerin uzun bir listesi olduğu için yumurtaları önemli, besin açısından zengin bir gıda kaynağı olarak kabul etti. kas kütlesinin korunmasının yanı sıra, “dedi Goss.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir