20 April, 2021

 Obezite – ABD’de Başlıca Sağlık Sorunu

Obezite, Amerika Birleşik Devletleri’nde önemli bir sağlık sorunu olarak kabul edilir. Obezite, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından bir salgın olarak ilan edilmiştir. Obezite ile ilgili sorunlar nedeniyle her yıl 300.000’den fazla insanın öldüğü çok talihsiz ama doğrudur. Her üç Amerikalıdan birinin fazla kilolu olması oldukça endişe vericidir. Bu büyüyen sağlık bozukluğunun arkasındaki temel neden Amerikalılar olarak tanımlanmıştır. azami yeme eğilimi ve asgari düzeyde egzersiz.

Endokrinologlara göre, Obezite vücuttaki her organ sistemini hedefler. Obezite, kalp bozukluğu, diyabet, uyku bozuklukları, farklı kanser türleri, artrit vb. Gibi karmaşık ve akut problemlerin sayısıyla sonuçlanır. özgüven vb.

Sağlıksız yiyecek alışkanlıkları hızlı kilo alımı ile sonuçlanır. İnsanların aperatif bir şekilde sporadik bir eğilim olarak geçici olarak tüketmeye başladığı, ancak bir süre sonra sert çekirdekli bir alışkanlığa dönüştüğü görülür. Normal yiyeceklerle birlikte alınan abur cubur, vücudun mevcut rezervlerine yüksek miktarda kalori ekler ve bu da vücut ağırlığını çok hızlı bir şekilde artırır.

Kilo verme programlarının ve paketlerinin sayısı mevcut olsa da, gerçek şu ki, kilo vermek göründüğü kadar basit değildir. Disiplin, ciddi çabalar ve çok sıkı çalışma ile birleştiğinde kalıcı kilo kaybının anahtarıdır. En basit yol “En az yiyin, en fazla egzersiz yapın.” Çoğu insan için, kiloyu korumak kilo vermekten daha zordur. Tutarsız yöntemler genellikle birkaç yıl içinde insanları orijinal obez figürlerine götürür. Kilo verme programları, diyetisyenler tarafından ömür boyu taahhüt olarak kabul edilmelidir.

Diyetisyenler kısa sürede ciddi kilo kaybı beklememelidir, çünkü bu sadece hayal kırıklığına ve cesaret kırmaya yol açacaktır. Kilo almak kolaydır, ancak yıllar boyunca biriken ekstra kiloları kaybetmek çok zordur. İdeal kiloya birkaç gün veya ay içinde ulaşılamaz. Bu kademeli bir süreçtir ve çok sabır, sıkı çalışma ve disiplin ve öz kontrol gereklidir. Gerçekçi hedefe ancak kalıcı ve samimi çabalarla ulaşılabilir.

Mide ne zaman ve ne kadar yiyeceğini en iyi şekilde gösterebileceğinden, tüm diyetisyenler midelerini dinlemelidir. Çoğu insan, yemek zamanı geldiğinde, yemek istemiyor olsalar bile, yemek yemeleri gerektiğini varsayar. Bir kişi ağır akşam yemeğinden hoşlanırsa ve geç saatlerde ve düz yolda da bundan sonra yatağa giderse, bu vücuda bir sürü kalori ekler. Yemeği tamamen sindirmek için, gece dokuzdan sonra herhangi bir yiyecek almamalıyız. Bu, uykudan hemen önce mideye ekstra yükten kaçınmaya yardımcı olacaktır. Kilo vermek için dengeli bir egzersiz rutini de vazgeçilmezdir. Doktorlar, en az bir saat boyunca tempolu yürüyüş önermektedir. 6-10 aylık bir sürede orijinal vücut ağırlığında% 5-% 15 azalma ideal kilo kaybı olarak kabul edilir.

FDA, bir yılda ağırlığı% 8’e kadar azaltmaya yardımcı olan iki ilaç Meridia ve dopamini onayladı. Kilo vermek için yaklaşık 200 ilaç araştırma ve geliştirme aşamasındadır. Ancak, bu ilaçların fiziksel egzersizler ve diyet kontrolü yoluyla teşviği kilo vermeye ittiğini eklemek önemlidir. İnsanlar hapları tüketerek bu ekstra kilolardan kaçabildiklerini varsayarlar, bu nedenle egzersiz veya diyet gerekli değildir.

Hızla gelişen fast food restoran zincirleri, yağ ve şeker içeriği yüksek yiyecekler sunmaktadır. Beslenme kısmı neredeyse ihmal edilir. Orta boy çikolata sarsıntısı yaklaşık 10 g yağ, 60 mg kolesterol ve yaklaşık 600 kalori sağlar. Bu rakamlardan, küçük bir çikolata sarsıntısının diyetin diyet planı ne kadar felaket olabileceği açıkça görülebilir. Giderek daha fazla insan bu fast food eklemlerine doğru adım atıyor. Çocuklar ve yetişkinler arasındaki fast food çılgınlığı nedeniyle, bu eklemler dallarını hızla genişletiyor.

‘Salatalar’ tanımı aksi halde besleyici olarak kabul edilen bu fast food restoranları kesinlikle bozulmuştur. Neredeyse tüm önde gelen gıda derzlerinde servis edilen bir fiesta salatası, peynir, krema, terbiyeli sığır eti vb. İçerdiğinden 27 g yağ sağlar. Nüfusun% 90’ından fazlası Amerika’da pepperoni, ekstra peynir, sosis, tavuk ve et gibi yüksek kalorili soslara sahip pizzalara sahiptir. İki pizza dilimi yaklaşık 50-55 mg kolesterol, 10 g şeker ve 500’den fazla kalori.

Yerleşik yaşam tarzı, insanları obez hale getirmede önemli bir rol oynar. Teknolojik gelişmeler nedeniyle çamaşır makineleri, bulaşık makineleri, otomobiller, asansörler, uzaktan kumandalar ve diğer aletler gibi modern ekipmanlar fiziksel güç ve el emeğinin yerine kullanılmaktadır. Bugün çok bedensel efor sarf etmeden en sıkıcı görevler bile bir anda gerçekleştirilebilir. Televizyon izleme, video veya bilgisayar oyunları oynama, hareketsizliği teşvik eder ve aynı zamanda televizyon izlerken veya oyun oynarken insanlar, örneğin patates kızartması, cips vb. Gibi yüksek kalorili atıştırmalıkların tadını çıkarırlar. Sonuç, vücut üzerinde çift olumsuz etki – artan yüksek kalorili yiyecek alımı ve azalmış fiziksel aktivite. Bunun yanı sıra, çoğu insan, yoğun programları veya disiplin eksikliği nedeniyle, spor salonlarına / fitness merkezlerine yaklaşamaz veya evde düzenli egzersiz yapamaz. Çocuklar genellikle ebeveynlerinin sağlığa yönelik gündelik tutumlarına tanık olurlar ve bunun sonucunda da taklit ederler ve egzersizi ciddi bir mesele olarak görmezler.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günde en az otuz dakika düzenli fiziksel aktivite önermektedir. Ayrıca, sebze, meyve ve tam tahıl tüketiminde artış, serbest şeker tüketiminde azalma, tuz alımında azalma gibi kilo kaybı için başka öneriler de verdi.

Kilo vermek için, insanlar kilo vermeye yardımcı olan farklı türlerde ilaç tüketme eğilimindedir, ancak bu tür ilaçların alımını takip eden bir dizi yan etkinin farkında değildirler. İdeal kilo, bu ilaçlar olmadan, sadece sağlıklı beslenme ve uygun egzersiz yardımı ile elde edilebilir ve korunabilir. Yavaş ve sürdürülen kilo kaybı, herhangi bir yan etki olmadan, yan etkilerin sayısı ile önemli bir kilo kaybından daha iyidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir