27 March, 2023

Egzersiz, Kilo Verme Ameliyatından Sonra Kemik Sağlığını Koruyabilir

Kilo verme ameliyatı obezite için oldukça etkili bir tedavi olmasına rağmen kemik sağlığına zararlı olabilir. Kemik ve Mineral Araştırmaları Dergisinde yeni bir çalışma yayınlandı. Egzersizin bu eksikliği gidermeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Çalışma, kilo verme ameliyatı geçiren 84 hastayı 11 ay boyunca bir egzersiz grubuna veya kontrol grubuna randomize etti. Egzersiz grubu haftada üç kez yüksek etki, denge ve direnç egzersizleri yaptı.

Ameliyattan on iki ay sonra, egzersiz grubundaki katılımcılar, kontrol grubundakilere kıyasla lomber omurga ve ön kolda daha yüksek kemik mineral yoğunluğu ölçümlerine sahipti. Ayrıca, egzersiz seanslarının en az yarısına katılan katılımcılar, kontrol grubundakilere göre femur boynunda daha yüksek kemik mineral yoğunluğuna sahipti.

Baş yazar Florêncio Diniz, “Bu bulgular, yapılandırılmış bir egzersiz programının kilo verme ameliyatı kaynaklı kemik kaybını en aza indirmek için geçerli bir tedavi seçeneği olabileceğini gösterdi; bu, birçok hasta erken yetişkinlikte veya hatta pediatrik yaşlarda ameliyat olduğu için özellikle önemli olabilir” dedi. -Sousa, MSc, the University of Porto, Portekiz. “Yakın zamanda yayınlanan Dünya Sağlık Örgütü fiziksel aktivite kılavuzlarında belirtildiği gibi, kilo verme ameliyatı geçirmiş hastalar dahil olmak üzere herkes için düzenli egzersiz bir öncelik olmalıdır.”

Hikaye Kaynağı:

Makale. Wiley tarafından sunulmuştr.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.