20 April, 2021

 Topuk Ağrısı ve Obezite: Tavuk mu Yumurtadan, Yumurta mı Tavuktan?

Yeni bir araştırma, aşırı kilolu insanların neredeyse üçte birini etkileyen bir sorun olan plantar fasiitin neden olduğu topuk ağrısının egzersizi sınırladığını ve bu nedenle insanların kilo vermesini zorlaştırdığını buldu. Heeling Solutions LLC (www.heelingsolutions.com) tarafından yürütülen 381 yetişkin Amerikalının araştırması, topuk ağrısı olan kişilerin haftada en az 1 ila 2 kez egzersiz yapan kişilerin% 90’ının topuk ağrısının fiziksel aktivitelerini sınırladığını bildirdi. Ankette ayrıca, topuk ağrısını bildiren kişilerin% 69’unun, genel halkın% 58’ine kıyasla kilo vermekle ilgilendiği bulundu.

Plantar fasiit, en yaygın topuk ağrısı tipidir ve bir kilo verme programını önleyebilecek veya raydan çıkarabilecek fiziksel bir duruma bir örnektir. İnsanlara yaptıkları fiziksel aktivite miktarını artırdıklarında genellikle vururlar. İster bir maraton koşucusu, ister haftasonu tenis maçında bir hafta sonu savaşçısı, ya da egzersiz yapmaya başlayan obez bir kişi için olsun. Topuk ve ayağa uygulanan stres miktarındaki değişiklik plantar fasiite yol açabilir. Bu, özellikle kilo verme girişimlerinde ilerleme görmeye başladığında sıklıkla plantar fasiit gelişen aşırı kilolu insanlar için yıkıcı olabilir.

Egzersiz fizyoloğu ve Heeling Solutions danışmanı David Nader, hastaların ve doktorlarının eğitim ve invaziv olmayan tekniklerle topuk ağrısını çözmelerine yardımcı olmaya odaklanan bir şirket olan “Her yaştan ve her seviyeden insana saldırıyor” diyor. Plantar fasiit ayrımcılık yapmaz; mükemmel formdaki sporcuları bile anlıyor. Örneğin, Minnesota Vikings’i, plantar fasiit nedeniyle geçen yıl Pro Bowl’u kaçıran Randy Moss veya 2004 sezonunun sonlarından beri plantar fasiit ile savaşan NBA finallerindeki bu yıllardan biri olan Pistons Rasheed Wallace.

Çoğu durumda topuk problemleri doğrudan obeziteye neden olmamasına rağmen, topuk ağrısının çözülmesinin çok sayıda insan için sağlıklı kalmak ve kilo vermek için önemli olduğu açıktır.

“Artrit gibi bazı hastalıklar, bir kişinin egzersiz yapma yeteneğini büyük ölçüde azaltma eğilimindedir ve kişinin bunlarla ilgili yapabileceği çok az şey vardır, ancak plantar fasiit gibi, böyle olması gerekmeyen başkaları da vardır.” , Kuzey Kaliforniya Spor Hekimliği Enstitüsü ile hekim, “Çoğu insan plantar fasiitten konservatif araçlar kullanarak iyileşebilir, bu da insanların kilo vermelerine yardımcı olmada gerçekten fark yaratabilir.”

Birçok insan gereksiz yere yıllarca topuk ağrısından muzdariptir. Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 2 milyon insanın plantar fasiit için tedavi aradığı ve tedavi edilmeyen ve gereksiz yere acı çeken birkaç milyon insanın olduğuna inanılıyor. Çoğu durumda, bir kişi tedavi görmek için ne kadar uzun süre beklerse, ondan kurtulmak o kadar uzun sürer.

Sonuç olarak topuğunuz ağrıyorsa ve egzersiz yapma yeteneğinizi sınırlıyorsa, teşhis koyma ve iyileşme yoluna gitme zamanı. Topuk Ağrısı ve Obezite bağlantılı olabilir ve ertelenmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir