13 April, 2021

 Obezite ve Sağlık Sorunu

OBEZİTE NEDİR?

Obezite, vücutta aşırı yağ depolanmasından kaynaklanan bir durumdur. Obezite, standart yaş, boy ve kilo tablolarına veya “Vücut Kitle İndeksi” (BMI) olarak bilinen karmaşık bir formüle göre normal kabul edilenin% 20’sinden daha fazla bir ağırlık olarak tanımlanmıştır.

VÜCUT KİTLE İNDEKSİ NEDİR?
Vücut Kitle İndeksi (BMI), bir kişinin boyuna ve kilosuna dayanan bir ölçümdür. BMI ne kadar yüksekse, o kadar obezsiniz. BMI değerleri, çerçeve boyutları veya kas kütlesi ne olursa olsun hem erkekler hem de kadınlar için geçerlidir:
Hamile kadınlar veya emziren anneler
16 yaşın altındaki kişiler
Zayıf veya sedanter yaşlı insanlar
Rekabetçi sporcular
Profesyonel vücut geliştiriciler

BMI Nasıl Hesaplanır

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) BMI’yı şu şekilde tanımlar:

BMI = ağırlık (kg)
Yükseklik (m) x (m)

Dönüşüm faktörü:

pound = kg inç x 2,54 = m
2.2 100

VKİ için sağlıklı kilo aralığı 18.5 – 22.9

BMI Siz:
<18.5 Ağırlık altında
18.5 -22.9 Normal, sağlıklı ağırlık
= 23 Kilolu
25 – 29.9 Obez
= 30 Şiddetli Obez

OBEZİTENİN NEDENLERİ

Ağırlık, büyük ölçüde yiyeceklerden kalori alımınızı günlük aktivitelerde kullandığınız enerjiyle nasıl dengelediğinize göre belirlenir. Kullandığınızdan daha fazla kalori tüketirseniz kilo alırsınız. Vücudunuz yağ olarak enerjiye ihtiyaç duymadığınız kalorileri depolar.
Aşırı yemek ve fiziksel aktivite eksikliği, özellikle kombinasyon halinde obezitenin ana nedenleridir. Ancak obeziteye birçok faktör katkıda bulunur. Onlar:

Yeme Alışkanlığı: Hızlı yiyecekler gibi yüksek kalorili yiyeceklerin düzenli tüketilmesi kilo alımına katkıda bulunur. Yüksek yağlı gıdalar kalorilerde yoğundur. Alkolsüz içeceklerin, şekerin ve tatlıların yüklenmesi de kilo alımını artırır. Bu gibi yiyecek ve içecekler şeker ve kalori bakımından zengindir.

Yaşam tarzı: Yerleşik insanların kilo alma olasılığı daha yüksektir, çünkü fiziksel aktiviteler yoluyla kalori yakmazlar.

Psikolojik Faktörler: Bazı insanlar problemlerle başa çıkmak veya zor duygularla başa çıkmak için aşırı yemek tüketir. Bazı durumlarda, obezite bir yeme bozukluğundan gelebilir. Gösterildi. Örneğin, bazı insanlar için binging, beyinde doğal afyonları salarak, iyi olma hissi ve fiziksel zevk sağlar.

Genetik: Ebeveynlerinizden biri veya her ikisi de obez ise, aşırı kilo alma şansınız yüzde 25 ila yüzde 30 artar. Genleriniz depoladığınız vücut yağı miktarını ve bu yağın nereye dağıtıldığını etkileyebilir. Ancak genetik yapınız obez olacağınızı garanti etmez.

Cinsiyet: Erkeklerin kadınlardan daha fazla kasları vardır ve kaslar yağ yanıklarından daha fazla kalori yaktığından, erkekler istirahatte bile kadınlardan yüzde 20 daha fazla kalori harcar. Yani, kadınlar için sağlıklı bir kiloya ulaşmak daha zor bir iş olabilir.

Yaş: Yaşlandıkça, vücudunuzdaki kas miktarı azalır ve yağ, kilonuzun daha büyük bir yüzdesini oluşturur. Bu düşük kas kütlesi metabolizmada bir azalmaya yol açar. Metabolizmanız yaşla birlikte doğal olarak yavaşlar. İnsanlar yaşlandıkça daha az aktif olma eğilimindedir. Bu değişiklikler birlikte kalori ihtiyacını azaltır. Yaşlandıkça kalori alımınızı azaltmazsanız, muhtemelen kilo alacaksınız.

Sigara Kullanımı: Sigara içenler sigarayı bıraktıktan sonra kilo alma eğilimindedir. 6 ila 8 kiloluk bir kilo alımı nadir değildir. Bu kilo artışı kısmen nikotinin vücudunuzun kalori yakma oranını (metabolik hız) artırma yeteneğinden kaynaklanıyor olabilir. Sigara içenler durduğunda daha az kalori yakarlar. Sigara içmek de tadı etkiler. Eski sigara içenler sık ​​sık kilo alırlar çünkü bıraktıktan sonra daha fazla yerler. Onların yiyecek tadı ve daha iyi kokuyor.

Hamilelik: Her hamilelikten sonra, bir kadının kilosu hamilelik öncesi kilosuna göre ortalama 4 ila 6 kilo artar. Bu kilo alımı kadınlarda obezite gelişimine katkıda bulunabilir.

Tıbbi Sorunlar: Tüm obezite vakalarının yüzde 2’sinden fazlası düşük tiroid fonksiyonları, böbreküstü bezleri tarafından aşırı hormon üretimi (Cushing sendromu) veya diğer hormonal dengesizlikler gibi tıbbi bir nedene kadar takip edilebilir. Düşük bir metabolik oran nadiren obezite nedenidir. Tıbbi bir sorun da kilo alımına neden olabilecek azalmış aktiviteye neden olabilir.

İlaçlar: Özellikle kortikosteroidler ve trisiklik antidepresanlar kilo almaya yol açabilir.

SAĞLIK VE SOSYAL UYGULAMALAR

Obezite kozmetik bir kaygıdan daha fazlasıdır. 30 milyar ila 40 milyar yağ hücresi ile insan vücudu biraz fazla yağ destekleyebilir. Yağ, enerji depolamak ve vücudu diğer işlevler arasında yalıtmak için önemlidir. Ancak belirli bir noktadan sonra vücut yağları sağlığınıza müdahale etmeye başlayabilir.

Obezseniz, potansiyel olarak ciddi sağlık problemleri geliştirme olasılığınız daha yüksektir. İçerirler:
Yüksek tansiyon
Diyabet
Anormal Kan Yağları
Koroner arter hastalığı
inme
Kireçlenme
Uyku Apnesi
Kanser

Obezite ayrıca safra kesesi taşlarına, safra kesesinde katı kolesterol birikintilerine ve eklem bozukluğu olan gut’a katkıda bulunabilir.

DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİĞİ

Kilo vermek ve onu korumak için hayatınızda değişiklikler yapmalısınız. Yaşam tarzınızı değiştirmek, farklı yiyecekler seçmek ve gününüze daha fazla aktivite koymaktan daha fazlasıdır. Aynı zamanda yemeğe ve aktiviteye yaklaşımınızı değiştirmeyi içerir, bu da düşünme, hissetme ve davranış biçiminizi değiştirme anlamına gelir.
Araştırmalar, değişmenize yardımcı olacak bir dizi araç ve ipucunun etkili olduğunu göstermiştir. Değişiklik için şu ipuçlarını izleyin:

Kendinizi Motive Edin: Kimse size kilo veremez. Inface, sık sık size yakın kişilerden gelen artan baskı sadece sorunları daha da kötüleştirebilir. Aynı şekilde bir başkasını tatmin etmek için kilo vermeye çalışmak da nadiren çalışır. Kendinizi memnun etmek için diyet ve egzersiz değişiklikleri yapın.

Yaşam Tarzı Değişikliklerini Öncelik Yapın: Kilo ile ilgili yeni yaşam tarzı değişiklikleri başlatmayı planlarken, hayatınızdaki diğer acil sorunları çözdüğünüzden emin olun. Alışkanlıkları değiştirmek çok fazla enerji gerektirir ve eldeki konuya odaklandığınızdan emin olmak istersiniz.

Bir Plan Yapın: Geçmişteki kilo verme çabalarınızı zayıflatabilecek alışkanlıkları ve tutumları yavaş yavaş değiştirecek bir strateji geliştirin. Kesin bir başlangıç ​​tarihi seçin. Ne sıklıkta ve ne kadar süre egzersiz yapacağınızı düşünün. Bol su, meyve ve sebze içeren gerçekçi bir yemek planı belirleyin. Planla ilgili her şeyi şöyle yazın: Planınızdaki adımları ne zaman ve nerede yapacaksınız, planınız programınıza nasıl uyacak, hangi potansiyel yol blokları ve bunlarla nasıl başa çıkacaksınız.

Kendinizi İyi Örneklerle Çevirin: Hedeflerinizi belirlerken, goog örnekleriyle kendinizi kuşatmanıza yardımcı olur. Sağlıklı yaşam ve sağlıklı yemek pişirme dergileri, birçok gerçek yaşam öyküsü, sağlıklı ve kolay tarifler, egzersiz ipuçları ve fitness hakkında ilginç gerçekleri içerir.

Yiyecek Tetikleyicilerinden Kaçının: Arkadaşınızı aramak gibi olumlu bir şeyle yemek yeme arzusundan kendinizi ayırın. Sağlıksız yiyeceklere ve büyük porsiyonlara “HAYIR” diyerek pratik yapın. Saatin yemek vakti geldiğini söylemediğinde gerçekten açken yiyin. Yemek yerken, yemeğe odaklanın. Daha az yiyeceğin daha fazla görünmesini sağlamak için yemeğinizi daha küçük tabaklarda servis edin. Genel olarak, yiyecekleri gözden uzak tutun ve abur cuburları saklamayın.

Kayıt Tutun: Kilo vermek için çalışırken kendinizi tartmalısınız. İyi alışkanlıkları pekiştirmek ve geliştirmek için ihtiyaç duyabileceğiniz davranışları keşfetmek için periyodik olarak bir yiyecek ve aktivite günlüğü tutun. Başarının sadece gerçek kilo ile tanımlanmadığını unutmayın. Kan basıncı, kolesterol seviyeleri ve genel uygunluk gibi diğer önemli sağlık parametrelerini izlediğinizden emin olun.

Olumluya Odaklan: Ne yiyemediğinize odaklanmak yerine, ne yiyebileceğinize odaklanın. Sağlığınızı artıracak hangi yeni tatları ve aktiviteleri keşfedebileceğinize bakın.

Bırakma: Kültürümüzde çok fazla şey sizi fazla kilolu yapmak ve tutmak için komplo kuruyor. Aksilikleriniz olacak. Hemen mükemmellik beklemeyin. Ama vazgeçme. Tekrar yola çıkmak için relapsları kullanın. Hedeflere ulaştığınızda sağlıklı ödüllerle kendinizi motive edin.

Obezite ile başa çıkmak, nasıl yaşadığınıza sıkıca bakmak ve bazı zor değişiklikler yapmak anlamına gelebilir. Aşırı kilolu veya obezseniz, istenmeyen kiloları dökmeden önce olumlu bir tutum geliştirmelisiniz. Bilgi, doğru tutum, iyi bir plan ve MRT Kompleksi ile güvenli, hızlı ve etkili bir şekilde kilo verebilirsiniz.

One Ping

  1. Pingback:  Çocukluk Çağı Obezitesi: Gözden Kaçan Salgın – Obezite Günlükleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir