20 April, 2021

 Obez için Egzersiz

Obezseniz egzersiz yapmak istemeyebilirsiniz. Orta derecede egzersiz ağrılı olabilir ve hatta ilk başladığınızda hafif başlı, nefes nefese ve hatta mide bulantısı doldurmanıza neden olabilir. Ancak kilo vermek ve ideal sağlık elde etmek için obez için egzersiz önemlidir.

İlk adımı at

Fazla kiloluysanız, şimdi kilo vermek için çalışmaya başlama zamanı. İlk adım, birinci basamak hekiminiz veya doktorunuzla görüşmenizdir. Ne kadar kilo vermeniz gerektiğini belirlemek için kilonuzu değerlendirebilirler. Doktorunuz ayrıca şu anda acı çektiğiniz herhangi bir tıbbi durumu belirlemenize yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda, doktorunuz sağlığınıza bağlı olarak size özel egzersiz talimatları sağlayabilir. Kendinize ait egzersiz fikirleriniz varsa veya bu makalede belirtilenleri uygulamayı planlıyorsanız, önce doktorunuzun onayını aldığınızdan emin olun. Kilo vermenize yardımcı olacak herhangi bir kilo kaybı hapı kullanmayı planlıyorsanız doktorunuzla konuşmalısınız. Güvenli olacak seçenekleri seçmenize yardımcı olabilirler.

Şu anda egzersiz yapmıyorsanız yavaşça başlamanız gerekir. Rutinlerinize ilk başladığınızda bir seferde sadece 10 veya 15 dakika egzersiz yapmanız gerekebilir. Gün boyunca kısa süreli egzersiz yapmaya çalışabilirsiniz. Hafif bir egzersiz rutini ile başlayın ve tolere edildiği gibi yavaş yavaş orta egzersiz yapın.

Düşük etki ile başlayın

Aşırı kiloluysanız, özellikle dizlerinizde veya sırtınızda sorun yaşıyorsanız, bazı düşük etkili egzersizlerle başlamanız gerekir. Bu tür problemleri olan veya hafif ama etkili egzersiz seçeneklerine ihtiyaç duyan kişilere yönelik aerobik egzersiz DVD’leri bulabilirsiniz. Yüzmeyi de deneyebilirsiniz, çünkü bu dizlerinize ve sırtınıza ağırlık ve baskı uygulamaz. Yüzmenin yanı sıra suda aerobik ve hatta bazı kuvvet antrenmanı egzersizleri yapabilirsiniz, çünkü sanki neredeyse daha az ağırlıktasınız.

Halen obezseniz eliptik makineler başka bir egzersiz seçeneğidir. Bu makineler size egzersiz yapmanın düşük etkili yollarını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Hem üst hem de alt vücudunuz için bir egzersiz sağlayabilirler. Bu makinelerin kullanımı eğlenceli olabilir ve diğer egzersiz şekilleri kadar zor görünmeyecektir. Çoğu spor salonunun bu egzersiz ekipmanı formunun çeşitli versiyonları vardır.

Vücut geliştirme

Ayrıca biraz kuvvet antrenmanı yapmalısınız. Bu, ağır ağırlık pompalamanız veya ağırlık makineleri kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. Küçük bir dambıl ağırlık seti yapacak. Daha fazla tekrar ve daha büyük serbest ağırlık oluşturabilene kadar düşük ağırlıklı küçük tekrarlar yapabilirsiniz. Kollarınızı, bacaklarınızı ve hatta vücudunuzun diğer bölgelerini kendi halter setinizle çalışmak zor değildir. Kuvvet antrenman bantları ayrıca kullanımı kolay olduğu için mükemmel bir seçenek sunar, ancak vücudunuzun tüm ana kas bölgelerini de çalıştırabilir.

Obez bireyler için egzersiz yapmak kolay değildir. Daha titiz bir rutin yapabilmeniz zaman alacaktır. Tutarlıysanız ve her gün (veya çoğu gün) biraz egzersiz yaparsanız, daha fazla enerjiniz olduğunu ve her gün daha fazla egzersiz yapabileceğinizi göreceksiniz. Çok geçmeden, kilo vermeye ve daha güzel bir vücut oluşturmaya başlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir