20 April, 2021
Sağlıklı beslenme, obezitenin kötü etkilerine karşı mı?

Sağlıklı beslenme, obezitenin kötü etkilerine karşı mı?

Bu hafta yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, sağlıklı, kaliteli Akdeniz benzeri bir diyet, obezite ve kardiyovasküler mortalite arasındaki ilişkiyi kısmen değiştiriyor. PLOS Tıp İsveç Uppsala Üniversitesi’nden Karl Michaëlsson ve meslektaşları tarafından.

Daha yüksek vücut kütlesi (VKİ), 2015 yılında küresel olarak 4.0 milyon ölümden sorumluydu ve bu ölümlerin üçte ikisinden fazlası kardiyovasküler hastalığa (CVD) bağlıydı. Çalışmalar, sağlıklı beslenme kalıpları da dahil olmak üzere diğer faktörlerin, daha yüksek BMI ile ilişkili daha yüksek KVH riskini değiştirebileceğini ileri sürdü. Yeni çalışmada araştırmacılar, İsveç Mamografi Kohortuna ve İsveç Erkekler Kohortuna kayıtlı 79.003 İsveçli yetişkin arasında BMI, diyet ve ölüm oranlarını inceledi. Akdeniz benzeri bir diyete (mMED) bağlılık, meyve ve sebzelerin, baklagillerin, kabuklu yemişlerin, rafine edilmemiş veya yüksek lifli tahılların, balıkların, kırmızı ve işlenmiş etlerin ve zeytinyağının alımı hakkındaki bilgileri entegre ederek 0 ila 8 arasında bir ölçekte değerlendirildi. . Grup katılımcılarının yaşı, fiziksel aktivitesi, sigara kullanımı ve sosyoekonomisi hakkında bilgi de mevcuttu.

21 yıldan fazla takipte 30.389 (katılımcıların% 38’i) öldü. Aşırı kilolu bireyler arasında, tüm nedenlere bağlı ölümlerin en düşük tehlike oranına (HR) sahip olan grup, yüksek mMED’ye sahip olanlardır (normal kilolu ve yüksek mMED olanlara kıyasla HR 0.94;% 95 CI 0.90-0.98). Aynı zamanda yüksek mMED’e sahip olan obez bireyler, normal kilolu ve yüksek mMED’li olanlara kıyasla önemli ölçüde daha yüksek bir ölüm oranına sahip değildi (HR 1.03;% 95 CI 0.96-1.11). Tersine, normal BMI’ye sahip ancak düşük mMED’ye sahip bireyler, normal kilolu ve yüksek mMED olanlara göre daha yüksek bir mortaliteye (HR 1.60;% 95 CI 1.48-1.74) sahipti. Ölümlerin 12.064’ünü temsil eden KVH mortalitesi için bulgular genel olarak benzerdi. Bununla birlikte, yüksek BMI ile ilişkili CVD ahlakı, bir Akdeniz diyetine bağlılıkla azalırken, tam olarak karşı konulamamıştır. Dahası, daha düşük BMI, düşük bir mMED ile ilişkili yüksek CVD mortalitesine karşı çıkmadı.

Yazarlar, “Bu sonuçlar, Akdeniz benzeri bir diyet gibi sağlıklı diyetlere bağlı kalmanın, genel ölüm oranının önlenmesi için obeziteden kaçınmak için daha uygun bir odak noktası olabileceğini gösteriyor” diyor. “Yine de sağlıklı bir diyet, obezite ile ilişkili daha yüksek KVH mortalitesine tamamen karşı koyamayabilir.”

 

Hikaye Kaynağı: PLOS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir