20 April, 2021

 Çocuklar ve Obezite – Bugünün Ebeveynlerinin Çocuklarından Daha Uzun Bir Yaşam Beklentisi Var

Bugünün nesli ABD tarihinde, ebeveynlerinden daha uzun yaşaması beklenmeyen ilk nesildir. Ana nedeni: obezite. Doktorlar çocukluk obezitesi konusunda endişeli çünkü kalp hastalığı, tip 2 diyabet, astım ve uyku apnesi gibi hayatı tehdit eden durumlara yol açabilir. Ne yazık ki, sosyal izolasyon ve ayrımcılık obez çocuk için de bir sonuç olabilir. Obezite bir kişinin genetik yapısıyla ilişkilendirilebilse de, kontrolümüzde aşırı kilo alma olasılığını azaltabilecek önemli davranışlar vardır. Peki ebeveynler çocuklarını çocukluk obezitesinin tehlikelerinden korumak için ne yapabilir?

Pasif televizyon, internet ve video oyunu eğlencesini sınırlayın. Sihirli sayı nedir? Günde iki saat veya daha az.

Nadiren çocuklarınıza şekerli tatlılar veya yüksek yağlı ikramlar verin. Çocuklarınızın günlük olarak şekerli tatlılar veya gazlı içecekler yemelerine asla izin vermemelisiniz. Çocuklarımız şekerli ikramlar alabilirler belki haftada bir kez ya da ayda iki kez. Ve sonuç olarak, onları istemiyorlar ya da onlar için tazı etmiyorlar. Sağlıklı atıştırmalıklar arasında muz, havuç, incir newton, üzüm ve diğer meyveler bulunur. Meyve suları da çok fazla şeker içerir. Suyu yaklaşık 1/6. Organik meyve suyuyla karıştırın. Bu, çocuklarınızı nemlendirir, kalorileri düşük tutar ve yine de onlara biraz lezzet ve C vitamini verir. Tabii ki, meyveyi kendiniz meyve suyu yapabiliyorsanız daha da iyidir.

Hareket ettirin! Mutlaka pahalı jimnastik dersleri, yapılandırılmış yüzme dersleri veya aşırı planlanmış bir yaşam tarzı içermesi gerekmez. Çocukken ne zaman olduğunu hatırlıyor musun? Çoğumuz çocukluğumuzun iyi bir bölümünü mahallede oyun oynayarak eğlenerek geçirdik. Egzersiz yapmayı düşünmüyorduk – sadece yapıyorduk. Çocuklarınızı avlu etrafında kovalayın veya ailenizle bir akşam yürüyüşüne çıkın. Sadece vücutlarını her gün hareket ettirdiklerinden emin ol.

Evde ye. Evde birçok insanın görmezden gelebileceği en önemli nedenlerden biri, yemeğinizin temizliğini kontrol edebilmenizdir. Dört yıldızlı bir restoranda çalışan bir arkadaşım griple bir gün işe başladı. Ona neden girip yiyecekleri işleyeceğini sorduğumda, ödeme almayacağını ve hatta yoğun bir hafta sonu vardiyasını kaçırdığı için kovulabileceğini söyledi. Ancak obezite ile ilgili olduğundan, porsiyon kontrolü evde yemek yemenin ana nedenidir. Bugün ortalama bir Amerikan restoranındaki tabak, dün bütün bir aileyi besleyen tabaktı.

Sebzeleri sakla. Çocuklar, özellikle seçici bebekler ve okul öncesi çocuklar ile, yemeklerini eğlenceli hale getirerek sebzeleri diyetlerine gizlice girebilirsiniz. Örneğin, karikatür görünümlü bir yüze bir salata veya stratejik olarak yerleştirilmiş meyveleri olan bir palyaço yüzüne bir tabak tam tahıllı krep yapabilirsiniz. Ayrıca, en sevdikleri yemeklerin bir listesini yapın ve onları daha sağlıklı hale getirebileceğiniz yaratıcı yollar düşünün.

Kolektif eğitim ve çaba ile, aramızdaki en gençlerin uzun ömürlülüğü hakkındaki korkunç öngörüyü tersine çevirebilir ve şimdiye kadar yaşamış en sağlıklı nesil olmalarına yardımcı olabiliriz. Çocuklarımızı korumak bize kalmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir