20 April, 2021

Obezite ile Bağlantılı 7 Sağlık Sorunu

Çoğu zaman insanlar obezite sorunları nedeniyle önemsiz veya işlenmiş gıdaları suçlarlar. Bir kişi boyunu dikkate alarak normal ağırlığın% 20’sinden daha ağırsa, obez bir kişi olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, her obez kişinin tüm bu sağlık sorunlarına sahip olmayacağını aklınızda bulundurmanız gerekir. Ayrıca, ailenizden biri bundan muzdaripse, sağlık sorunları geliştirme riski artar.

Obezite veya aşırı kilolu insanlarla ilgili bazı sağlık sorunlarına göz atın.

1. Kalp Sorunları

Aşırı yağ, bireyi yüksek BP ve yüksek kolesterol seviyelerine sahip olmaya daha yatkın hale getirebilir. Bu koşulların her ikisi de, farklı kalp problemleri veya inme türlerinin ortaya çıkmasının en önemli nedenleridir. Neyse ki, az miktarda kilo vermek bile kalp problemlerinden veya felçten etkilenme olasılığını azaltabilir. Vücut ağırlığınızın yaklaşık% 10’unu kaybederek kalp sorunu olasılığını azaltabilirsiniz.

2. Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabetten etkilenen insanların çoğu obeziteden muzdariptir. Tip 2 diyabetten etkilenme olasılığını azaltmak için çeşitli adımlar atabilirsiniz, örneğin,
• Kilo vererek
• Dengeli beslenme
• Düzenli egzersiz yapmak
• Yeterince uyumak

Zaten Tip 2 Diyabetiniz varsa, fiziksel olarak daha aktif kalarak ve kilo vererek kan şekeri seviyelerini kontrol edebilirsiniz. Daha fiziksel olarak aktif olmak, diyabetinizi kontrol etmek için daha az ilaç kullanmanız gerektiği anlamına gelir.

3. Safra kesesi Hastalığı

Bir birey aşırı kilolu ise, safra kesesi enfeksiyonu ve safra taşı alma şansı daha yüksektir. Beklenmedik bir şekilde, kilo vermenin kendisi, özellikle hızlı kilo kaybı veya aşırı kilo kaybı, safra taşlarından etkilenmeye daha yatkın olabilir. Bununla birlikte, haftada 1 veya 2 kilogram kilo kaybederseniz safra taşı alma olasılığınız daha düşük olacaktır.

4. Kanser

Kolon, meme, böbrek, endometrium ve özofagus gibi vücut bölümlerine bağlı farklı kanser türlerinin obeziteye bağlı olduğunu bilmek oldukça şok edicidir. Birkaç inceleme ve araştırma, safra kesesi, pankreas, yumurtalıklar ve obezite sorunu olan kanserler arasındaki bağlantıları gördü.

5. Osteoartrit

Osteoartrit, hastanın kalça, sırt veya dizini etkileyen ortak bir sorundur. Aşırı ağırlık nedeniyle, eklemlere ekstra basınç uygulanır, bu da kıkırdağa zarar verir. Sadece ağırlık kilosunu seçerek bel, diz ve kalçalarınızdaki stresi azaltabilir ve bu da osteoartrit durumunuzu iyileştirebilir.

6. Gut

Bir bireyin eklemleri bu sağlık durumundan etkilenir. Bu sorun, kanda aşırı miktarda ürik asit bulunduğunda ortaya çıkar ve bu da sonunda eklemlerde depolanan kristal forma dönüşür. Gut hastalığının sağlıklı insanlara kıyasla yağ veya obezleri daha fazla etkilediğini bilmek sizi şaşırtacak. Aslında, bir kişi aşırı kilolu ise gut alma şansı artar. Bununla birlikte, zaten gutunuz varsa ve kilo vermeyi planlıyorsanız doktorunuza danışmanız gerekir.

7. Uyku Apnesi

Uyku apnesinin obezite sorunu ile bağlantılı olduğu doğrudur. Uyku apnesi, horlama problemi geliştiren bir uyku problemidir, uyku sırasında rahatsız edici solunumdur. Uyku apnesi genellikle gündüz uyuşukluğun arkasındaki nedendir ve inme veya kalp problemleri olasılığını artırır. Bununla birlikte, uygun kilo kaybının uyku apnesini önemli ölçüde iyileştirdiği görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir