20 April, 2021

Düşük tansiyon riskiyle bağlantılı daha şişman bacaklar

10-13 Eylül’de sunulacak yeni araştırmaya göre, bacakları daha şişman olan yetişkinlerin – yani bacaklarında toplam vücut yağ dokusunun daha yüksek bir yüzdesine sahip olmaları – daha düşük bir yüzdeye sahip olanlara göre yüksek tansiyona sahip olma olasılığı daha düşüktü 2020, sanal Amerikan Kalp Derneği’nin Hipertansiyon 2020 Bilimsel Oturumlarında. Toplantı, hipertansiyon araştırmalarındaki son gelişmelere odaklanan klinik ve temel araştırmacılar için önde gelen küresel bir değişimdir.

Rutgers New’de dördüncü sınıf tıp öğrencisi MPH baş araştırmacı Aayush Visaria, “Nihayetinde, bu çalışmada kaydettiğimiz şey, ‘sadece ne kadar yağınız olduğu değil, aynı zamanda yağın nerede bulunduğu’ üzerine devam eden bir tartışmadır. Newark, New Jersey’deki Jersey Tıp Okulu. “Belinizin etrafındaki yağın sağlığa zararlı olduğunu güvenle bilsek de, aynı şey bacak yağları için söylenemez. Bacaklarınızın çevresinde yağ varsa, bu muhtemelen kötü bir şey değildir ve hatta sizi hipertansiyondan koruyabilir bulgularımıza göre. ”

Araştırmacılar, 2011-2016 Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketlerine katılan yaklaşık 6.000 yetişkinin bacaklarındaki yağ dokusu yüzdesi ile ilişkili olarak üç tip yüksek tansiyon oranını inceledi. Katılımcıların ortalama yaşı 37 idi, neredeyse yarısı kadın ve% 24’ü yüksek tansiyona sahipti, kan basıncı> 130/80 mm Hg olarak tanımlandı.

Bacaklardaki yağ dokusu ölçülen özel röntgen taramaları ve bu ölçümler genel vücut yağ dokusu ile karşılaştırıldı. Araştırmacılar, katılımcıları, yüksek veya düşük bacak yağ yüzdesine sahip olarak sınıflandırdı; yüksek yağ, erkekler için% 34 veya daha fazla ve kadınlar için% 39 veya daha fazla olarak tanımlandı.

Daha yüksek bacak yağ yüzdesine sahip katılımcıların, daha düşük yağ seviyesine sahip olanlara göre her tür yüksek tansiyona sahip olma olasılığı daha düşüktü. Analiz bulundu:

Bacak yağı yüzdesi daha düşük olanlara kıyasla, daha yüksek bacak yağ yüzdesine sahip katılımcıların, her iki sayının da yükseldiği yüksek tansiyon tipine sahip olma olasılığı% 61 daha düşüktü.

Ek olarak, yüksek bacak yağına sahip katılımcılar için risk, diyastolik yüksek tansiyon için% 53 daha düşüktü (bir kan basıncı okumasındaki ikinci sayı, kalp atışları arasındaki basıncı ölçüyor) ve sistolik yüksek tansiyon için% 39 daha düşüktü (bir kalp atışını yaparken basıncı ölçme).

Yaş, cinsiyet, ırk ve etnik köken, eğitim, sigara, alkol kullanımı, kolesterol seviyeleri ve bel yağı gibi çeşitli faktörlere göre ayarlandıktan sonra, yüksek tansiyon riski, daha yüksek bacak yağ yüzdesine sahip katılımcılar arasında daha düşüktü. bu faktörler için ayarlama yapmadan önceki kadar düşük.

Visaria, “Bu sonuçlar daha büyük, daha sağlam çalışmalarla doğrulanırsa ve uyluk çevresi gibi kolay erişilebilir ölçüm yöntemlerini kullanan çalışmalarda hasta bakımını etkileme potansiyeli vardır” dedi. “Karın yağını tahmin etmek için bel çevresi kullanıldığı gibi, uyluk çevresi de faydalı bir araç olabilir, ancak biraz hantal ve ABD popülasyonunda yaygın olarak çalışılmamış.”

Çalışmanın sonuçlarını birkaç sınırlama etkileyebilirdi. Birincisi, kan basıncı ve bacaklardaki yağ dokusu yüzdesi bilgileri aynı anda ölçüldüğünden, çalışma neden ve sonucu belirleyemedi. İkincisi, bacaklarda değişen derecelerde yağ dokusunun yüksek tansiyon üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi vermek için daha geniş bir katılımcı grubuna ihtiyaç vardır. Son olarak, tüm çalışma katılımcıları 60 yaşın altındaydı, bu nedenle sonuçlar genellikle yüksek tansiyon için daha yüksek risk altında olan yaşlı yetişkinler için geçerli olmayabilir.

 

Hikaye Kaynağı:

Amerikan kalp derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir