22 September, 2023

Erkeklerin ve kadınların sağlık risklerinde vücut yağ şeklindeki genetik farklılıklar

Yeni araştırma, erkeklerin ve kadınların vücutlarındaki yağlardaki genetik farklılıkların, her cinsiyette olma olasılığı bulunan hastalıkları nasıl etkilediğini ortaya koyuyor.

Virginia Üniversitesi araştırmacıları Mete Civelek, PhD, Warren Anderson, PhD ve iş arkadaşları, erkeklerde ve kadınlarda yağ depolama ve oluşumundaki farklılıkların, yağ dokusunda bulunan 162 farklı genin aktivitesini güçlü bir şekilde etkilediğini belirlediler. Dahası, genlerin 13’ü kadınlarda ve erkeklerde farklı etkilere sahip varyantlarda gelir.

Tanımlanan bu genlerin bazıları, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi durumlarla zaten bağlantılıydı. Bulgular, erkeklerin ve kadınların karşılaştığı farklı sağlık risklerini açıklamaya yardımcı olur ve daha iyi, daha hedefli tedaviler için zemin hazırlar.

UVA’nın ortak bir programı olan UVA Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nden Civelek, “Obezite bir dizi sağlık riski ile ilişkilidir ve erkeklerin ve kadınların yağ olarak fazla kalori depolaması, yaygın hastalıklara karşı farklı hassasiyetleri olduğu konusunda bir fark yaratır” dedi. Tıp Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi. “Farklı etnik kökenlere ve sağlık koşullarına sahip insanları inceledik ve etnik köken veya sağlık durumundan bağımsız olarak erkekler ve kadınlar arasındaki bolluk açısından farklı bir gen grubu bulduk.”

Yağ Genleri

Genetik araştırmanın en büyük zorluklarından biri, ürettiği muazzam bilgi hacmidir. Önceki çalışmalar, yağda bulunan ve cinsiyete göre farklı davranan binlerce gen tespit etmişti, ancak Civelek ve arkadaşları yalnızca 162’de “güçlü” farklılıklar buldular. Bu, araştırmacıların coğrafi olarak toplanan yaklaşık 3.000 insan örneğinin analizine dayanıyordu ve etnik açıdan farklı popülasyonlar.

“Çeşitli veri kaynaklarını birleştirerek, kadınlarda ve erkeklerde farklı terapötik sonuçlar ortaya çıkarmak için hedeflenebilecek belirli genleri belirleyebildik.” Civelek laboratuarının bir üyesi olan Anderson dedi.

Daha derine inen araştırmacılar, yağ dokusunun aktivitesini düzenleme açısından özellikle etkili olan altı spesifik geni belirlediler. Civelek, “Artık potansiyel terapötik hedefler olarak bu altı gene odaklanabiliriz” dedi.

Bulgular özellikle dikkat çekicidir çünkü yağ dokusundaki cinsiyet farklılıklarına dağılımı (örneğin armut şeklindeki ve elma şeklindeki cisimler) ve diğer yönleriyle ilgili çok sayıda araştırma yapılmıştır, ancak önemli genetik katkılar nispeten keşfedilmemiş kalmıştır.

Civelek, “Bulgularımızın, erkeklerin ve kadınların karşılaştığı belirli sorunlara yardımcı olabilecek ilaç hedeflerini bulmaya yönelik hassas tıp çabalarında faydalı olacağına inanıyoruz” dedi. “Örneğin, erkekler kardiyovasküler bozukluklara ve kadınlar obeziteye daha yatkındır. Tanımladığımız yağ genleri, bu hastalıkların ciddiyetine ve erkeklerin ve kadınların tedaviye nasıl farklı yanıt verdiklerine katkıda bulunabilir.”

Hikaye Kaynağı:

Malzemeler tarafından sunulan Virginia Üniversitesi Sağlık Sistemi. Not: İçerik, stil ve uzunluk için düzenlenebilir.

2 Pings & Trackbacks

  1. Pingback: Düşük tansiyon riskiyle bağlantılı daha şişman bacaklar – Obezite Günlükleri

  2. Pingback: Obezitede Çocukluk Deneyimleri ve Çevrenin Etkisi Var – Obezite Günlükleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir