18 April, 2021

Hakkında düşünme şeklinizi değiştirmeye odaklanan bilişsel davranışçı terapi (CBT) …


Kendiniz hakkında nasıl düşündüğünüzü, nasıl davrandığınızı ve nasıl davrandığınızı çevreleyen koşulları değiştirmeye odaklanan bilişsel davranışçı terapi (CBT), kilo kaybı da dahil olmak üzere çok çeşitli sorunlar için etkili bir tedavidir.
Peki, insanların kilo vermesine ve yaşam tarzı davranışını değiştirmesine hangi BDT stratejileri yardımcı olur? 🤔 1. Hedef belirleme. 🎖️
Bir hedef ne kadar spesifik olursa, ona ulaşma olasılığınız o kadar artar ve iddialı hedefler iyi olsa da, aşırı hırslı hedefler cesaret kırıcı olabilir. Egzersiz veya yiyeceğiniz yiyecek türleri ile ilgili belirli hedefler – üzerinde kontrol sahibi olduğunuz davranışlar – kolesterol veya glikoz düzeylerini iyileştirme hedeflerinden daha iyidir ve bu, sizin kontrolünüz dışındaki nedenlerle dalgalanabilir.

2. Kendi kendini izleme.📝
Yiyecek alımınızın veya egzersiz rutinlerinin bir kaydını tutmak, hayat meşgul olduğunda veya yoldan çıktığınızda problem çözmenize yardımcı olacaktır. Şimdiki ve geçmiş deneyimleriniz hakkında daha fazla farkındalıkla, yani geçmiş beslenme aksaklıkları ile, davranışları sürdürmenin yollarını daha iyi ayarlayabilirsiniz.

3. Geri bildirim ve pekiştirme.🗣️
Diyetiniz veya egzersiz rutininiz hakkında geri bildirim, motivasyon sağlayabilir veya davranışınızı düzenlemenize yardımcı olabilir. Dışarıdan geri bildirim de beklentilerinizi iddialı ama gerçekçi tutmanıza yardımcı olabilir.

4. Yapabileceğinize olan inancınızı güçlendirmek .💪
Kesinlikle başarısız olacağınız tavrıyla herhangi bir duruma girdiğinizde, başarı şansınızı büyük ölçüde azaltırsınız. Başarılı olma yeteneğinize olan inancınızı geliştirmenin en iyi yolu aslında biraz başarı elde etmektir. Kahvaltıda meyve yemek veya yemek sonrası bir TV şovunu yürüyüşle değiştirmek gibi somut ve ulaşılabilir hedefler belirlemek, daha iddialı hedefler belirlemek için güveninizi artırabilir.

5. Teşvikler.😁
Yaşam tarzı değişiklikleri, zaman içinde sürdürülen çabalar gerektirir ve hedeflerimize ulaşıp ulaşamayacağımız, onları nasıl yaptığımıza, zihniyetimize ve motivasyonu sürdürmek için neler koyduğumuza bağlıdır.

#weightlossfoods #gymworkouts #weightwatchers #weightlossjourney #fatloss #obesity #weightlosshelp #caloriedeficit #diettips #weightlosshelp #ketofam #gymtips #diet #fit #weightloss # overweight #lowcarbdiet #fitness #fitnessmotivation #fatlossSource

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir