22 September, 2023

Genetik obezite riski, beyni etkileyen varyantlardan kaynaklanmaktadır

 

Son on yılda, bilim adamları, bir kişinin obezite geliştirme riskini artıran yüzlerce farklı genetik varyant belirlediler. Ancak bu varyantların obeziteye nasıl dönüştüğünü anlamak için hala çok çalışma var. Şimdi, Kopenhag Üniversitesi’ndeki bilim adamları, vücutta hastalığın gelişiminde rol oynayan hücre popülasyonlarını belirlediler – ve hepsi beyinde.

Novo Nordisk Vakfı Temel Metabolik Araştırma Merkezi’nden (CBMR) Doçent Doktor Tune H Pers, “Sonuçlarımız, yağ hücreleri gibi obezite araştırmalarında araştırılan geleneksel organların dışındaki biyolojik süreçlerin insan obezitesinde önemli bir rol oynadığına dair kanıt sağlıyor” diyor. , ekibinin bulgularını uluslararası alanda tanınan dergide yayınlayan Kopenhag Üniversitesi’nde eLife.

“Beyinde, hastalığın gelişiminde rol alan duyusal bilgilerin hafızasını, davranışını ve işlenmesini düzenleyen hücre türlerini belirledik. Beynin bu alanlarının daha fazla araştırılması, neden bazılarımızın obezite geliştirmeye neden olduğundan daha duyarlı olduğumuzu söyleyebilir. diğerleri. ”

Beyin hücresi popülasyonlarından oluşan bir mozaik obeziteye katkıda bulunuyor

Keşif, iki farklı veri kümesini birleştiren hesaplama araçları geliştirilerek yapıldı. İlk set, yaklaşık 450.000 kişiden alınan genom çapında ilişkilendirme çalışması verileridir. Bu veriler, bir kişinin vücut ağırlığı gibi sağlık ve fiziksel özelliklerini benzersiz genomlarıyla karşılaştırır. Bunu yapmak, obezite hastalarının ortak bir dizi genetik varyasyona sahip olma olasılığının çok daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

İkinci set, 700’den fazla farklı fare hücresi popülasyonunun tek hücreli RNA dizileme verileridir. Farklı hücreler genomun farklı kısımlarını ifade eder, bu nedenle bu veri seti her hücre popülasyonu için benzersiz genetik parmak izini içerir.

CBMR’deki ekip iki veri setini entegre etti ve obezite ile güçlü bir şekilde ilişkili olan genetik varyantların, farklı nöron türleri olarak hareket eden 26 hücre popülasyonu tarafından ifade edilen genlere yakın olduğunu buldu.

Obezite irade eksikliği değildir

Beynin, vücudun enerji ihtiyacını nasıl sürdürdüğünü düzenleyerek obezitede önemli bir rol oynadığını zaten biliyoruz. Bunu, vücuttan enerji depoları ve gıda alımı ile ilgili sinyalleri ve ayrıca yiyeceklerin görünümü ve kokusu gibi harici sinyalleri işleyerek yapar.

Yeni bulgular, bir kişinin obezite geliştirme riskinin, duyusal uyaranları işleyen ve beslenme ve davranışla ilgili doğrudan eylemleri işleyen hücre popülasyonları tarafından yönlendirildiğini göstermektedir. Ayrıca obezitede öğrenme ve hafızanın rolünü destekleyen belirli beyin hücresi türlerini de belirlediler.

Tune H Pers, “Bir sonraki adım, hafızayı düzenlediği ve duyusal sinyallerin entegrasyonunu düzenlediği bilinen beynin bölümlerindeki kusurların bizi obez olmaya karşı nasıl daha savunmasız hale getirdiğini keşfetmektir” diyor.

“Bazılarımızın neden obezite geliştirdiğini anlamak için yolculuğumuz daha yeni başladı. Bulgularımız, obezitenin daha önce fark edildiğinden çok daha karmaşık olduğuna ve irade eksikliği ile ilgili basit bir soruya indirgenemeyeceğine dair artan kanıtları pekiştiriyor.”

One Ping

  1. Pingback: Anne Sütündeki Lipid Erken Çocukluk Dönemindeki Kilolarda Rol Oynayabilir – Obezite Günlükleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir