27 March, 2023

Enflamatuar gen, obezite riskine dair ipucu sağlıyor

 

Queensland Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmaya göre, iltihaplanmayı kontrol etmeye yardımcı olan bir gen obezite riskini artırıyor ve farelerde kilo alımını durdurmak için kapatılabiliyor.

UQ Moleküler Biyolojik Bilimler Enstitüsü araştırmacısı Dr.Denuja Karunakaran, aşırı yemek yemekten veya egzersiz eksikliğinden daha derine inen iltihaplanma ve obezite arasındaki bağlantıları çözmeye kararlı olduğunu söyledi.

Dr Karunakaran, “Obez insanlarda RIPK1 enflamatuar geninde küçük değişiklikler bulduk ve bu varyasyonlar, yağ dokusunda mevcut olan genin artmasına neden olarak obez olma riskini artırdı” dedi.

“RIPK1, sağlıklı bir bağışıklık tepkisi için şarttır, ancak aynı zamanda ‘hileli’ olduğunda hiper-inflamasyona da neden olur.

“Obez insanlarda artan miktarda iltihaplanma bularak, güvenle obezitenin iltihabı artırdığını söyleyebiliriz.”

Araştırmacılar daha sonra enflamatuar geni farelerde açıp kapatmanın etkisine baktılar.

Gen olmadan fareler, yüksek yağlı bir diyet yemelerine rağmen normal kiloda kaldı ve diyabet riski azaldı.

Normal seviyede enflamatuar geni olan fareler, aynı yüksek yağlı diyeti yemekten kilo alır.

2000 katılımcının yarısından fazlası, ortalama Vücut Maks İndeksi 41 olan aşırı derecede obezdi ve yarısı sağlıklı bir kiloydu.

Dr. Karunakaran, mağazalar sağlıklı seviyelerin üzerine çıktığında yağ dokusunun bunaldığını, hücrelerin öldüğünü ve bağışıklık sisteminin harekete geçtiğini söyledi.

“Obezitede, bağışıklık hücreleri aşırı hızda çalışıyor ve kapanmadıklarında tahrip edici iltihaplanmalara neden oluyor” dedi.

“Bu iltihaplanma yollarını daha iyi anlayarak, özellikle belirli insan gruplarında obeziteyi tedavi etmek için müdahale etmenin yollarını bulabiliriz.

“RIPK1 genindeki bu varyasyonlar, nüfusun yalnızca yüzde 8 ila 12’sinde meydana geliyor – bu yüzden belki de doğru şeyleri yapmalarına rağmen kilo vermeye çalışan insanlar bunlar.”

Hikaye Kaynağı:

Malzemeler tarafından sunulan Queensland Üniversitesi. Not: İçerik, stil ve uzunluk için düzenlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.